Obecnie znajdujesz się na stronie oddziału Wrocław. Przejdź na stronę oddziału w Opolu
Wyceń Okna PCV! Zadzwoń
W ciągu ostatnich lat nastąpił bardzo duży postęp w technologii budowy okien. Najnowsze są znacznie lepsze niż te montowane jeszcze 10-15 lat temu. Pojawiło się wiele innowacyjnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, które sprawiają, że coraz mniej zostało w oknach do poprawienia.
Okna plastikowe - najpopularniejsze, bo łatwe w eksploatacji, trwałe i tanie. Powinny być one zbudowane z profili klasy A o grubości 3 mm z kształtownikami ze stali lub z włókna szklanego zapewniającymi większą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Wewnątrz profili muszą być umieszczone przekładki termoizolacyjne. Zwykle jest to pianka poliuretanowa o współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszącym 0,020-0,022 W/(m.K), ale w najnowocześniejszych można znaleźć prawie dwa razy cieplejszy aerożel. Tanie okna pcv można znaleźć na przykład tutaj Tanie okna pcv Wrocław.
Okna drewniane - są budowane z klejonki – profile tworzą sklejone ze sobą węższe lamele. Takie drewno nie skręca się oraz nie paczy i ma znacznie większą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjne. Już sam materiał sprawia, że profile są sztywne i mocne, nie wymagają dodatkowych kształtowników. W profilach z drewna również umieszcza się przekładki z materiałów termoizolacyjnych. Niektórzy nie chcą mieć problemów z konserwacją drewna (stąd popularność okien plastikowych), ale nowoczesne środki sprawiają, że producenci dają wieloletnie gwarancje na jakość powłoki lakierniczej. Dużo zależy też od tego, jakiego preparatu będziesz sam używał. Są takie, które należy stosować co 2-3 lata, i takie, które wymagają ponownego nakładania co 6-7 lat.
Okna aluminiowe - ich profile muszą być, podobnie jak w plastikowych, wzmocnione kształtownikami. Co najmniej jedną dużą komorę powinien wypełniać materiał termoizolacyjny.
Połączenie materiałów
Bardzo dobrym rozwiązaniem w technologii okien jest połączenie materiałów. Popularne jest używanie profili z odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium do osłaniania od zewnątrz ram z drewna lub plastiku. Najprostsze to okapniki zamontowane na dolnych fragmentach profili. Lepsze są nakładki przyklejone do drewna lub plastiku osłaniające całą zewnętrzną część ramy i ościeżnicy. Można też znaleźć okna drewniano-aluminiowe składające się z dwóch ram. Profile z drewna stanowią konstrukcję okna. Na nich jest zamontowana dodatkowa rama z aluminium. Najlepiej, gdy jest ona wypełniona materiałem termoizolacyjnym.
Liczba komór
W opisach okien plastikowych i aluminiowych producenci wymieniają liczbę komór. Wbrew pozorom nie jest ona najważniejsza. Istotne jest, aby profil był dostatecznie gruby. Im grubszy – tym lepiej. Będzie sztywniejszy i mocniejszy. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych okien pcv oraz tych, które będą często otwierane. Ten parametr jest oceniany w czterech klasach. Należy wybierać okna najwyższej klasy 4.
Izolacyjność termiczna a pakiet szybowy
W grubszym profilu można zastosować większe przekładki termoizolacyjne oraz zamontować szerszy pakiet szybowy. Te elementy kształtują najważniejszy parametr okien – współczynnik przenikania ciepła Uw, który pokazuje, ile ciepła będziesz tracić w tym miejscu. Jego wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego szklenia. Najcieplejsze są pakiety trzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym i takie są montowane w oknach energooszczędnych i pasywnych. Przeciętne okna mogą być wyposażone w pakiety dwuszybowe. Żeby zmniejszyć mostek termiczny po obwodzie, pakiet powinien być dość głęboko osadzony w ramie, a na styku szkła i profilu musi być umieszczona uszczelka.
Masz problem z pomiarem okna?
Nie wiesz jak wybrać? Poznaj Pana Zbyszka.