Obecnie znajdujesz się na stronie oddziału Wrocław. Przejdź na stronę oddziału w Opolu

Wyceń Okna PCV! Zadzwoń

Jesteś tutaj: Porady Blog

Dofinansowanie do wymiany okien – jak można je uzyskać?

Data dodania: wrz 29, 2022

Dofinansowanie do wymiany okien
Jest to z pewnością bardzo pozytywna wiadomość dla wszystkich właścicieli domów, którzy w trosce o środowisko naturalne i domowy budżet pragną zdecydować się na ten ważny krok. Przestarzałe, nieszczelne okna, które kojarzymy zazwyczaj z nieco starszym budownictwem, są bowiem jedną z głównych przyczyn ubytków ciepła z budynku. A poważne straty termiczne wiążą się z kolei nierozłącznie z większymi rachunkami za ogrzewanie. Wprowadzony rządowy program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi spełniające określone normy. Beneficjenci uprawnieni do podstawowego lub podwyższonego poziomu dotacji mogą zdecydować się na jedną z trzech opcji termomodernizacyjnych obiektu mieszkalnego, które uwzględniają także rządowe dofinansowanie do wymiany okien.


Gdy chodzi o dofinansowanie do wymiany okien , powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że zaszły pewne znaczące zmiany w programie Czyste Powietrze w stosunku do lat poprzednich. Dotyczą one zarówno kryterium przyznawania dotacji, jak i maksymalnej wielkości dofinansowania oraz sposobu składania wniosków.

Dofinansowanie do okien Czyste Powietrze  

Gdy chodzi o dofinansowanie do wymiany okien – Czyste Powietrze to priorytetowy program, którego nadrzędnym celem jest redukcja emitowanych przez jednorodzinne domy zanieczyszczeń powietrza. Misję tę rząd realizuje na dwa sposoby – po pierwsze wspierając inwestorów pragnących wymienić przestarzałe źródła ciepła na te oparte na OZE, po drugie natomiast – wspierając różnego rodzaju prace termomodernizacyjne, dzięki którym o wiele skuteczniejsze staje się wykorzystywanie wygenerowanej energii cieplnej. A zatem kto może, dzięki programowi Czyste Powietrze, uzyskać dofinansowanie do wymiany okien lub innych prac poprawiających wydajność energetyczną domu? Wsparcie w wymiarze podstawowym przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom domków jednorodzinnych – czy też wyodrębnionych w budynkach tego typu lokali – spełniający warunki obecnej edycji programu Czyste Powietrze.

Jak można uzyskać dofinansowanie do wymiany okien?

Osoba pragnąca skorzystać z programu Czyste Powietrze powinna złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany okien w ramach termomodernizacji domu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla województwa, w którym znajduje się budynek. Formularz oraz wszelkie niezbędne załączniki dostępne są do pobrania za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronach WFOŚiGW oraz na witrynie gov.pl. Za pomocą obu tych serwisów możliwe jest złożenie cyfrowej wersji podania o dofinansowanie wymiany okien. W przypadku składania dokumentu za pośrednictwem Portalu Beneficjenta osoba zainteresowana programem musi dodatkowo wydrukować i podpisać wniosek, a następnie dostarczyć go wraz z załącznikami do placówki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Składając wniosek przez serwis gov.pl, należy wypełnić oraz podpisać podanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, a następnie skierować go do WFOŚiGW, na określoną skrzynkę ePUAP. Wybierając tę metodę składania wniosku o dofinansowanie do wymiany okien, należy również dodać do dokumentu załączniki w formie podpisanych skanów.

Należy pamiętać, że dofinansowanie do wymiany okien i drzwi to nie jedyna forma pomocy oferowanej przez rząd. Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą skorzystać także z ulgi podatkowej, dotyczącej wydatków związanych z pracami termomodernizacyjnymi. Wszystko to sprawia, że myślenie ekologiczne jest obecnie dla właścicieli domków jednorodzinnych opłacalne jak nigdy wcześniej


 

Wracaj

Posiadamy Produkty

PROJEKT UE (DOTACJA)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.