14 paź 2013

14 paź 2013

Okna dwu – czy trzy – szybowe – jaki pakiet szybowy wybrać?

Autor:

Kategoria: Brak

Okna dwu – czy trzy – szybowe – jaki pakiet szybowy wybrać?

Coraz częściej słyszymy o oknach trzy – szybowych, czym różnią się one od okien dwu – szybowych? Jak wiele zmienia dodatkowa szyba i czy opłaca się za nią dopłacać? Czy różnice w współczynniku przenikania ciepła naprawdę są takie duże?

 

Najczęściej wybieranymi oknami nadal są okna dwu – szybowe, ich niewątpliwą zaletą jest niższa cena, co niejednokrotnie jest decydującym powodem. Z drugiej strony okna trzy-szybowe posiadają o wiele lepsze parametry. Stając przed tym trudnym wyborem, warto dowiedzieć się o kilku sprawach i dokładnie je przemyśleć.

Najważniejszym parametrem, który jest bardzo ważny pry wyborze okien, jest współczynnik przenikania ciepła (wyrażany symbolem Uw). Charakteryzuje on zdolność danego materiału do przewodzenia ciepła, a im mniejsza jest wartość współczynnika, tym lepiej dany materiał izoluje. Im mniejsza wartość Uw okna, oznacza to, że mniej ciepła z wewnątrz budynku wydostaje się na zewnątrz przez okna, oznacza to także, że mniej ciepła z zewnątrz dostaje się do środka.

Nasz standardowy pakiet dwu – szybowy posiada wartość Uw = 1,1 W/m²K, bez względu na wybrany profil, współczynnik pozostaje bez zmian. Jest to standardowa wartość, którą proponuje większość producentów.

7110-7121-red

Okno dwu-szybowe

 

Z kolei przy oknach trzy-szybowych wartości te są o wiele niższe. Wybierając profile Eko Sun 70, Eko Sun 90, Aluplast 4000 oraz Aluplast 7000 możemy wybrać pakiet trzy – szybowy o maksymalnym Uw szyby = 0,7 W/m²K, co jest oszczędnością na przenikaniu ciepła sięgającą 36%!

Profile Eko Sun 90 oraz Aluplast 8000, z racji dużej szerokości, umożliwiają nam również zastosowanie szyby o Uw wynoszącym rewelacyjne 0,5 W/m²K. To ponad DWA RAZY LEPSZY WYNIK, niż w przypadku dwóch szyb. Jest to znacząca różnica, która odbija się na wysokości rachunków za ogrzewanie.

91109120red

Okno trzy-szybowe

Warto, jednak pamiętać, że trzy szyby ograniczają także nagrzewanie się budynku przez naturalne źródło ciepła, jakim jest słońce. Nie zawsze poleca się stosowanie pakietów trzy – szybowych w oknach położonych na południu, ponieważ zmniejszamy zyski ciepła, które byłyby możliwe przy pakietach dwu-szybowych. Rozwiązaniem może być zastosowanie dwóch szyb w połączeniu z okiennicami. Mimo to, pakiety trzy-szybowe polecane są w pozostałych kierunkach, ponieważ dodatkowa szyba pozwala znacząco zmniejszyć straty ciepła.

Okna z pakietem trzy-szybowym wydają się mimo wszystko idealnym rozwiązaniem dla warunków pogodowych, panujących w Polsce. W gorące letnie dni nie wpuszczają tak wielu promieni słonecznych do pomieszczenia, dzięki temu mniej się nagrzewa i nie ma potrzeby korzystania z klimatyzacji, której założenie jak i użytkowanie jest kosztowne. Zimą natomiast zatrzymują o wiele więcej ciepła wewnątrz budynku, przez co rachunki za ogrzewanie spadają. Warto też pamiętać, że okna to inwestycja na bardzo długie lata, należy, więc wybierać mądrze, a każda dodatkowa inwestycja w nie, zwraca się bardzo szybko.

Kliknij w przycisk poniżej i wyceń swoje okno online teraz i porównaj cenę z dwoma i trzema szybami: 

okna cena